Samsun 2023 Yılı Kenevir Müracaatları

Bakanlığımızca yürütülmekte olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulamaları, 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ÇKS Yönetmeliği çerçevesinde yürütülmektedir.

Samsun-Kenevir
Samsun-Kenevir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlığımızca yürütülmekte olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulamaları, 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ÇKS Yönetmeliği çerçevesinde yürütülmektedir. 23 Eylül 2022 tarih ve 31962 sayılı Resmi Gazete’de Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nin 6 ‘ncı maddenin ikinci fıkrasında “…Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının Şubat ayı içerisinde yapabilirler. Bu tarihlerin resmi tatil ve hafta sonuna rastlaması durumunda başvuru süresi ilk mesai günü sonuna kadar devam eder.” denilmektedir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Nail Kırmacı ; ” İlimiz kenevir üretimi konusunda lider illerden birisi olup 29842 sayılı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında ki yönetmelik kapsamında; adı geçen Yönetmelik hükümlerine göre “tohum ” ve “elyaf (lif)” dışında kenevir üretimi söz konusu olmayıp, yasal izin almadan üretim yapılan kenevirler ruhsatsız üretim olarak değerlendirilecektir. 1 Nisan 2023 tarihi sonrasında Kenevir üretimi için yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı ile kenevir üretim izin başvurusu kabul edilmeyecektir.

Yönetmelik hükümlerine uygun şartları taşıyan parsel ve üreticilere üretim izini üretim yapılan parselin kayıtlı olduğu mülki amirlik (ilçede kaymakam ilde valilik makamı) tarafından verilmektedir. Kenevir üretimi yapmak isteyen üreticilerimizin yönetmelikle belirlenen tarihler arasında gerekli müracaatı yapmaları mağduriyeti önleyecektir.” dedi.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

* Nüfus kayıt örneği,

* Üretim yılına ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi,

* Üretim yerinin toplam yüz ölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki,

* Başvuru sahibinin kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir Yönetmeliğin Ek-1’de yer alan örneğe uygun başvuru formu,( İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden temin edilebilir)

* Çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine, yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin Ek-2’de yer alan örneğe uygun taahhütname, (İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden temin edilebilir).

İlimizde Kenevir Tarımı yapmak isteyen ancak muhtelif sebeplerle üretim parselinde farklı ürün beyan eden yada yeni parsel sahibi olan kiralayan üreticilerimizin yönetmelik ekinde bulunan belgelerle birlikte kenevir üretim izini almaları için en yakın İlçe tarım Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Mevcut yönetmelik kapsamında Kenevir Üretimi için izin alacak üreticilerimizin son günü beklemeden üretim izini almaları kendi menfaatleri için olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Samsun 2023 Yılı Kenevir Müracaatları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gunceltarim.com | Tarım Haberleri | Tarım ilanları | Tarım Firmaları – Tarımın Merkezi Güncel Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin